Podłogi i posadzki
Kompleksowe usługi w zakresie czyszczenia, polimeryzacji i zabezpieczeń antypoślizgowych różnych rodzajów posadzek.
Więcej: doczyszczanie posadzek
Podłogi i posadzki
Kompleksowe usługi w zakresie czyszczenia, polimeryzacji i zabezpieczeń antypoślizgowych różnych rodzajów posadzek.
Więcej: doczyszczanie posadzek
Nadszedł upragniony moment, kiedy możesz z dumą stwierdzić, że budowa Twojego domu została zakończona. Jednak przed tym, zanim z radością urządzisz i wprowadzisz się z bliskimi do nowych czterech kątów, musisz przygotować się na ostatni etap. Niestety nie należy on do najprzyjemniejszych – sprzątanie. Kawałki materiałów, pył, kurz i inne zabrudzenia – to wszystko należy dokładnie wyczyścić. W tym artykule dowiesz się, jak z głową zabrać się do sprzątania po budowie i jak skutecznie oczyścić każdy zakamarek Twojego nowego domu.
Na początek, zacznij od odpowiedniego nastawienia. Nie warto myśleć o sprzątaniu po budowlańcach jako karze za grzechy. Skup się na efekcie, który uzyskasz dzięki wzmożonym wysiłkom. Spróbuj też podejść do tego jak do wyzwania, które możesz zamienić w zabawę. Wystarczy, że poprosisz o pomoc swoich znajomych i rodzinę, a od razu zrobi się raźniej. Możesz skusić ich obietnicą wieczornego grilla lub inną formą podziękowania.
Chyba, że wolisz pracę przy innych etapach niż sprzątanie pobudowlane:
Czas to pieniądz, więc warto wcześniej zaplanować sprzątanie. Zastanów się, ile czasu może Ci zająć sprzątanie Twojego przyszłego lokum. Weź pod uwagę jak dużo zanieczyszczeń zostawiła ekipa budowlana, jak wiele pokoi trzeba uprzątnąć, ile osób będziesz miał do pomocy. Nie zapomnij także o pomieszczeniach gospodarczych oraz terenie wokół domu. Być może będziesz musiał rozplanować prace na więcej niż jeden weekend.
Przed przystąpieniem do czyszczenia domu świeżo po budowie zastanów się, czy masz wszystkie potrzebne akcesoria. Płyn do mycia podłóg, mebli, elementów plastikowych i metalowych, mleczko do ceramiki, spraye do szyb – to wszystko może Ci się przydać. Pamiętaj, że potrzebne Ci będą także worki na śmieci, również te o większej wytrzymałości, oraz odkurzacz. Być może warto zdecydować się na model przemysłowy, który z łatwością pochłonie pył budowlany. Zwykły odkurzacz może sobie z tym nie poradzić. Zadbaj także o odpowiedni mop, najlepiej o dużej powierzchni czyszczącej. Pomyśl także o sprzęcie z drążkiem teleskopowym, dzięki któremu dotrzesz do trudno dostępnych miejsc.
Zwykle sprzątanie powinno się zaczynać od najwyższych kondygnacji aż po parter. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ przy ciągłym przemieszaniu się po pokojach można wnieść kolejne zanieczyszczenia. Zaczynasz od sufitu, lamp, okien i mebli. Następnie porządkujesz pozostałe elementy, takie jak podłogi, ściany, drzwi. Zostaw łazienkę na sam koniec, ponieważ często brudzi się przy każdej zmianie wody do mycia. W ten sposób unikniesz konieczności ponownego czyszczenia.
Najpierw zbierz i wrzuć do worków wszystkie odpady, takie jak kawałki materiałów, cegły, tynk, drewno, resztki styropianu czy plastikowe opakowania. Ważne jest, aby zamówić kontener i pozbyć się śmieci w ekologiczny, zgodny z prawem sposób. Jeśli w Twoim domu warstwa pyłu, kurzu i wiórów z drewna jest naprawdę duża, zacznij od zamiatania. Dopiero potem użyj odkurzacza, aby dokładnie oczyścić powierzchnie.
Ważne jest, aby jak najdłużej wstrzymać się z myciem na mokro. Jeśli za szybko zaczniesz zmywać podłogę, a kurzu i pyłu będzie jeszcze pod dostatkiem, z całości zrobi się nieprzyjemne błoto, które będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia. Skup się na dokładnym odkurzeniu i zamiataniu, aby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń.
Kiedy już pozbyłeś się podstawowego zabrudzenia, zwróć uwagę na mniejsze elementy, które mogły zostać pochlapane np. farbą. Na takie nieczystości narażone są przede wszystkim ramy okienne czy listwy podłogowe. Mimo że były zakryte folią malarską, niewielkie fragmenty czasem pozostają bez ochrony. Uważaj jednak, by nie szorować ich zbyt mocno i tym samym nie uszkodzić materiału.
Nawet jeśli prace budowlane obejmują tylko część nieruchomości, musisz zdawać sobie sprawę, że proch bardzo łatwo się roznosi. Bardzo możliwe, że pył znajdzie się też tam, gdzie nie prowadzono żadnych działań. Dlatego zakończenie działań najlepiej uznać za okazję do przeprowadzenia generalnych porządków. Dzięki temu z kurzem uporasz się za jednym razem.
Sprzątanie po budowie może być czasochłonne i wymagające. Jeśli nie masz czasu, możliwości lub po prostu chęci, aby posprzątać samodzielnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej. Wykwalifikowani pracownicy zajmą się wszystkim w fachowy sposób, używając przy tym nowoczesnego sprzętu i niezawodnych preparatów. Ty zaoszczędzisz czas i siły, a zarazem zyskasz pewność, że doprowadzą powierzchnie do idealnego stanu.
Podsumowując, sprzątanie po budowie to nie lada wyzwanie, ale z odpowiednim planem, narzędziami i podejściem można to zadanie skutecznie wykonać. Pamiętaj o dokładnym odkurzaniu, zamiataniu, myciu na mokro i usuwaniu odpadów. Nie zapomnij też o szczegółach i możliwości skorzystania z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się czystym i nowym domem bez żadnych zanieczyszczeń po budowie.